Pečujte správně o své oči!

Oči jsou jedním z nejúžasnějších a nejsložitějších orgánů nejen lidského těla. Jsou také nezbytným smyslovým orgánem téměř všech živočichů. Bez zraku by život nikdy nebyl takový, jaký je. Co jste (možná) o očích nevěděli?

Oko je maličký orgán. Jeho průměr zřídka přesáhne 24 milimetrů a váha 28 gramů. Přesto je jedním z nejsložitějších orgánů v lidském těle. Po mozku je lidské oko v pořadí druhý nejkomplikovanější orgán. To mu umožňuje zpracovat velké množství informací. Některé zdroje uvádějí až 36 000 informací za hodinu.

Dle statistik ženy pláčou zhruba 60krát do roka, zatímco muži 15krát. Slzy jsou pro oči nepostradatelné. Díky nim dochází ke zvlhčování oka, což je důležité pro kvalitu vidění a proto, aby víčko mohlo co nejjemněji po oku klouzat. Pokud má člověk málo slz nebo jsou jeho slzy nekvalitní, může to vést ke zrakovým obtížím a hrozí zde riziko infekce oka.

Můžeme říci, že přes 80 procent informací o světě kolem nás získáváme právě díky zraku. Zrakový vjem se však přímo v oku netvoří. Obraz toho, co vidíme, vzniká v mozku.  Věděli jste, že oko vnímá obraz vzhůru nohama? To mozek ho převrátí do správné polohy.

Velmi zajímavé je, že plamen svíčky je v noci možné vidět až na vzdálenost až 27 kilometrů. Zdravé lidské oči dovedou odlišit drobné předměty na vzdálenost asi 80 metrů. Názory na počet odstínů barev, které je lidské oko schopno rozeznat, se liší. Některé zdroje však hovoří až o 10 milionech barev.

Zrak je naším nejcennějším smyslem, o který musíme celý život pečovat. Moderní životní styl a nové komunikační technologie přináší ale pro naše oči nadměrný stres a dlouhodobou zátěž. Elektronika, jako jsou počítače, tablety a mobilní telefony, vyzařueje modré světlo, které očím opravdu škodí. Pokud do obrazovek koukáte celý den, oči jsou namáhány a mohou se po nějaké době objevit i bolesti hlavy a jiné příznaky přetěžování očí.  Oči také trpí, jsou-li vystaveny škodlivinám v ovzduší. Vyhnout se smogu obvykle nejde, obzvlášť když žijeme ve větším městě s hustou dopravou. Alespoň ve volném čase se ale snažte být co nejvíce v přírodě. Důležité je proto dávat očím pauzu a myslet na prevenci.

Preventivní péče o oči vám zajistí dlouhodobě jejich perfektní kondici a kvalitní zrak. Pravidelné preventivní prohlídky jsou totiž něco jako váš „imunitní systém“, chrání vás před možnými problémy. Pravidelné kontroly zraku ukážou, jak vaše oči zpracovávají světlo, kontrolují váš optický nerv a krevní cévy, jak dobře pracují společně. Ujistíte se také, že nemáte slepé skvrny a vaše zaměření je správné. Odborníci radí, že každý člověk, i když nemá problémy, by měl navštívit očního lékaře alespoň jednou za pět let, ve vyšším věku je vhodné navštívit oftalmologa alespoň jednou za dva roky.

Brýle jsou pro mnoho lidí v první řadě zdravotní prostředek, bez kterého nemohou pracovat a žít. Zároveň je ale v poslední době začínáme vnímat jako módní doplněk. Nepřidá na image, pokud budete mít krásné a drahé oblečení, ale na brýlích bude znát, že nejsou příliš kvalitní a nebyly vybírány správně a s citem pro váš obličej. Přestože někteří lidé berou brýle jako nutné zlo nebo něco zbytečně drahého, je dobré si uvědomit, že to první, co na člověku vidíme, bývají právě brýle. Výběr nových brýlí může být občas náročný. Od toho existuje osobní poradenství. Specialisté, kteří se vám budou věnovat, berou v úvahu nejen hodnotu dioptrií, ale zároveň i váš životní styl, aby vám pomohli vybrat brýle, které vám budou nejlépe vyhovovat. 

Další možností jsou kontaktní čočky.  Ať už hledáte praktické řešení při sportu, na cestách nebo jen prostě toužíte po novém vzhledu, kontaktní čočky jsou skvělou volbou. Je důležité dodržovat doporučení výrobce, nepoužívat čočky delší dobu, než na jakou jsou určeny, nepřespávat v nich, pokud nepoužíváte typ čoček, který toto umožňuje, a hlavně dodržovat správné hygienické návyky. Někdy je velmi praktické, kombinovat nošení brýlí a kontaktních čoček.  

Brýle na různé příležitosti!

Stále více lidí si vybírá brýle pro různé aktivity. Jiný vzhled brýlí je vhodný pro pracovní a studijní aktivity, jiné brýle na sport a na volný čas. Brýle jako módní doplněk mohou podstatně změnit výraz obličeje.    S ohledem na pracovní prostředí je důležité vědět, v jaké oblasti působíte a jakou práci vykonáváte. Podle toho je vhodné uzpůsobit výběr brýlí. U brýlí pro sport zase více záleží na materiálu a odolnosti proti nárazům. Pro volný čas je možné také zvolit brýle i jako odvážnější módní výstřelek. 

 

Nesmíme zapomínat na brýle sluneční. Většina lidí si myslí, že sluneční brýle jsou pouze módní záležitostí nebo jsou určené pouze na léto. Jejich nošení je ale stejně důležité i v zimě. Slunce je sice slabší, odráží se ale od bílých sněhových ploch, hlavně na horách.  Zkontrolujte si proto, že mají vaše sluneční brýle ochranný UV filtr. 

Velký výběr brýlí z nejnovějších kolekcí světových značek najdete v Optik Studio, Slovanský dům, Praha 1. Denně je ve službě optometrista a každý čtvrtek od 16.30 do 19.00 hod. oční lékař.