Proč si pořídit (papírový) diář?

 

Papírové diáře

Není na škodu si trochu odpočinout od všudypřítomného online světa, zpomalit a uspořádat si myšlenky. Spousta lidí se v dnešní době vrací k papíru a důvodů je hned několik. Potřebujeme dělat něco hmatatelného, chceme si psát poznámky v klidu, aniž by nás neustále rušily přicházející zprávy nebo emaily. A kromě toho si také rádi vybíráme originální design přesně podle našich představ.

 

Co je psáno, to je dáno

Tuhle větu s oblibou říkaly už naše babičky a měly pravdu. Jednou napsaný text z papíru prostě nikdy úplně nesmažete. Není pak tak jednoduché měnit plány ze dne na den a odkládat povinnosti co nejdéle, jak se to v dnešní rychlé době běžně dělá. V každém druhém motivačním článku se přece píše, že diáře si vedou úspěšné lidé. A asi na tom opravdu něco bude. Minimálně proto, že pokud držíte slovo a dodržujete termíny, budete mezi ostatními doma i v práci oblíbenější, a tedy i celkově úspěšnější. Navíc díky diářům na nic nezapomenete a myslet můžete jen na to, co je v danou chvíli opravdu důležité.

Dnes už existují i motivační, nedatované diáře a další netradiční varianty. Běžné už jsou i vyměnitelné náplně. Někdo má rád kapesní formát, někdo naopak preferuje A4. Jsou lidé, kteří potřebují předepsané kolonky i minimalisti, kteří si vystačí bez nich. Všechny tyto druhy papírových diářů koupíte v prodejně Bibelot ve Slovanském domě. Najdete tu denní, týdenní i měsíční diáře nejrůznějších barev, formátů a stylů od známých značek, například Moleskine, Filofax nebo Montblanc. Určitě si z nich vyberou velcí milovníci plánování i ti, kdo téhle činnosti teprve přicházejí na chuť. 

Online diáře

Elektronický diář je zase skvělý v tom, že ho můžete mít neustále při sobě, ve všech elektronických zařízeních najednou, a dokonce ho bez problému nasdílíte rodině nebo kolegům. Většinou je zdarma a když si nastavíte upozornění, dá vám předem vědět, co máte daný den v plánu. Poznámky také můžete okamžitě smazat a nahradit je novými, což ale nemusí být vždycky výhoda. Na to pozor!

Kombinace diářů

Není nikde psáno, že musíte mít diář jen jeden. Třeba vám bude vyhovovat papírový na soukromé záležitosti a elektronický na práci, nebo naopak.  Je také možné, že budete potřebovat jeden velký na doma a jeden menší do kabelky. Hledání toho pravého vám zabere nějaký čas, ale v tomhle případě se pečlivý výběr určitě vyplatí.

 

A jak si můžete s diářem zpříjemnit každý den? S jeho papírovou i online verzí? Přece tím, že si do něj budete zaznamenávat kromě povinností i příjemné věci, které vás čekají. Nepište si tam určitě jen úkoly. Svoje místo mají v diářích i dovolené, kávy s kamarádkou, návštěvy kadeřnice nebo hodiny jógy.