Vychutnejte si i letos Svatomartinské víno.

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Podle tradice si mladým vínem můžete přiťuknout na sv. Martina 11. listopadu, ideálně v 11.11 hodin. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter.

Značku "Svatomartinské" mohou nést vína vyráběná z těchto odrůd. Bílé víno a jeho odrůdy: Müller-Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský. Růžové víno a jeho odrůdy: Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Dále červené víno a jeho odrůdy: Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Pro získání loga Svatomartinské víno musí mladé víno projít kontrolou nezávislé komise, která určí, jestli vína splňují všechny parametry odpovídající požadované charakteristice Svatomartinských vín. Soustředí se zejména na kvalitu související se zvládnutím procesu výroby, ale také na senzorické vlastnosti.

Svatomartinské víno je jedinečné nejen svou chutí, barvou a svěžestí, ale i časem, během kterého se dá pít. Aby si zachovalo přirozenou svěžest mladého vína, měli byste jej spotřebovat nejpozději do jara. Toto víno se tak určitě nehodí k archivaci ani uchování do příštího léta. Ztratí pak jiskru a svěžest, k archivaci vyrábí moravští a čeští vinaři nespočet vhodnějších vín.

K popíjení a prodeji Svatomartinského vína se váže několik pravidel. Svatomartinská vína by se neměla otevřít dříve než 11. 11. Víno se nalévá vždy z lahve a nikdy ze sudu. Na etiketě musí být vždy logo Svatomartinského vína, tj. značka se sv. Martinem na bílém koni. Každá láhev musí být opatřena předepsanou záklopkou (která je pro všechny vinaře stejná) s nápisem Svatomartinské a datem ročníku na hrdle láhve.

Navštivte Advivum Wine Bar & Shop v zahradě Slovanského domu, kde naleznete širokou nabídku vybraných vín z Francie, Itálie, Španělska a z Moravy a každoročně nabídku mladých Svatomartinských vín. Již od roku 2001 jsou jejich doménou špičková evropská vína, přičemž se soustředí na tradiční vinařské velmoci: Francii, Španělsko a Itálii, ale v portfoliu u nich najdete i několik předních vinařství České republiky. Zastavte se ve Wine Baru ve Slovanském domě, kde se pravidelně pořádají odborné degustace. Každý, kdo do Wine Baru zavítá, se přesvědčí, že kvalitní nemusí nutně znamenat drahé. Najdete zde řadu pečlivě vybraných vín pro každodenní pití. Na druhou stranu zde potěší skutečné vinné nadšence a milovníky, kteří hledají osobitá, velká a vzácná vína. Tento druh vín je nám blízký a máme to štěstí, že můžeme spolupracovat s velice uznávanými osobnostmi a představovat jejich vína na Českém trhu.

 

Přijďte si vychutnat nejen Svatomartinské víno. Na zdraví.