Tajemství pravé čokolády

Čokoláda patří k nerozšířenějším sladkostem na světě. Čokoládu lze z historického hlediska považovat za pochoutku králů i bohů, tak není divu, že jí nedokáže odolat téměř nikdo. Není ale čokoláda jako čokoláda. Ta pravá obsahuje celou řadu látek, jež dokážou lidský organismus povzbudit a pozitivně naladit. Na současném trhu narazíte na nepřeberné množství čokolády a v široké nabídce je třeba se dobře zorientovat, jinak můžete domů odejít i s kouskem, za který utratíte sice hodně peněz, ale chuť bude nevalná. 

Mayové a Aztékové byli prvními národy, které kolem roku 1000 př. n. l. objevily kouzlo kakaových bobů. Potvrzují to archeologické výpravy, které mimo jiné objevily náčiní k přípravě kakaa a pohárky k jeho konzumaci v tekuté podobě. Postupem času se čokoládová závislost rozšířila do celého světa. Francie, Anglie a samozřejmě také Amerika podlehly čokoládovému kouzlu. První čokoládovna byla otevřena v roce 1765 v Dorchesteru ve státě Massachusetts. Čokoláda se však stále konzumovala pouze                     v tekutém stavu. Až v roce 1847 se objevila první, velmi nekvalitní a hrudkovitá tabulka čokolády. Muselo uběhnout dalších 28 let, než vznikla první mléčná čokoláda.  A co vynikající pralinky? Na ty si lidé museli počkat až do roku 1913. Význam kakaa postupně rostl a v roce 1925 se poprvé začalo                 s kakaovými boby obchodovat jako s komoditou na burze. Pak už rozšíření čokolády po celém světě nestálo nic v cestě. 

Věděli jste, že se kvalitní čokoláda může díky svým pozitivním účinkům zdraví řadit mezi superpotraviny? Jen je někdy těžké v záplavě všech těch produktů nejrůznější kvality najít tu, která si doopravdy může říkat kvalitní čokoláda. Některé parametry kvality se dozvíte z etikety, po jiných je potřeba zapátrat trochu hlouběji. Trocha snahy ale za výsledný požitek z chuti i za pozitivní účinky kvalitní čokolády na zdraví rozhodně stojí. Co tedy hledat?

Procenta.Čím více procent kakaa čokoláda obsahuje, tím je kvalitnější – to je jeden z největších čokoládových mýtů. Procenta totiž nutně neznamenají objem kakaových bobů v čokoládě, ale vyjadřují objem kakaové hmoty v sušině. U velkovýrobců čokolády to znamená objem kakaa a kakaového másla, tedy meziproduktů z kakaových bobů a ty nejsou vůbec tak zdravé jako když se vyrábí šetrně přímo      z kakaových bobů. Navíc přidáním kakaového másla se čokoláda rozředí a stává se tučnější. Určitě,      ale chuťově není zajímavější a  výraznější. K tomu v ní klesá podíl zdraví prospěšných látek.

Složení. K výrobě čokolády se teoreticky potřebuje jen velmi málo ingrediencí, ale o to více se musí hledět na jejich kvalitu. Ideální je použít kakaové boby a sušenou třtinovou šťávu. Příliš dlouhý seznam ingrediencí na etiketě svědčí o průmyslovém a nešetrném zpracování. Dalším stupněm je pak přítomnost dochucovadel, aromat a stabilizátorů, která nahrazují špatnou kvalitu bobů. Kvalita bobů se někdy snaží maskovat také vysokým obsahem cukru nebo právě přidáváním dalšího kakaového másla. Dávejte proto pozor, zda je čokoláda vyrobena opravdu z kakaových bobů (ne z již odděleného kakaového másla a prášku nebo palmového oleje). Kvalitní čokoláda se také obejde bez lecitinu, který někteří výrobci přidávají pro lepší konzistenci.

V posledních letech se staly velmi oblíbené degustace vína a čokolády. Vždy několik druhů čokolády převážně té hořké se spojí s vybranými druhy vín. Degustace pořádají výrobci vín ve spolupráci s výrobci čokolád. Všeobecně se k degustaci vybírají hlavně červená vína jako Merlot, Chardonay, Cabernet nebo těžká vína jako Madeira, Sherry nebo portské. Tato vína se hodí k hořké čokoládě s vyšším obsahem kakaa, přičemž aromatizované čokolády se spíše hodí ke sladkým bílým vínům. 

Při degustaci se pak hodnotí, zda se určený druh čokolády hodí k tomu danému druhu vína. Degustuje se 5–7 druhů. Nejdříve se ochutnává víno, potom k němu vhodná čokoláda. Všeobecně rovněž platí, že ke kvalitním vínům se degustuje kvalitní čokoláda, čím vyšší je v čokoládě obsah kakaa, tím musí být víno sušší. Zde je nutné dodat, že jestli se čokoláda hodí k tomu určitému druhu vína, je opravdu subjektivní pocit degustátorů. Každému z nás chutná něco jiného.

Hledáte tu pravou čokoládu pro vás nebo čokoládové pralinky jako milý dárek? V kamenném obchodě PRALINKOVÝ CLUB v prostorách krásné zahrady Slovanského domu, v Praze 1 vám představí excelentní čokoládové produkty německé firmy Confiserie Coppeneuri. Milovníkům čokolády zde nabídnou nepřeberné množství pralinek, lámané čokolády a dalších produktů. PRALINKOVÝ CLUB ve Slovanském domě přichází na trh vždy s inovativními produkty nejvyšší kvality. Tyto čokoládové pochoutky představují současně exkluzivní gurmánskou kulturu a v neposlední řadě zde kladou velký důraz na design.

 

Objevte kouzlo pravé čokolády!

www.slovanskydum.cz