Zdravý životní styl dnešní doby – vegetariánství a veganství

Být vegetariánem dnes už není nic zvláštního. V poslední době je mnohem víc v módě veganství. Ruku v ruce s tímto trendem tak přibývají restaurace, v nichž vám nabídnou nejen bezmasé pokrmy, ale i jídla bez jakýchkoliv živočišných produktů.

Vegetariánství je především o nezabíjení zvířat. Veganství k odmítání zabíjení přidává i odmítání jakéhokoliv zneužívání zvířat, tedy i konzumace nebo používání produktů zvířat, jako jsou třeba med, mléko nebo kůže. Z etického a ekologického hlediska dává omezení konzumace živočišných produktů smysl. Veganská strava je prostá veškerých živočišných potravin. To znamená žádné zvířecí maso ani vedlejší produkty živočišného původu (mléko, vejce, sýr, med atd.). Veganství se často stává součástí životního stylu, kdy se jeho zastánci vyhýbají všemu, co se jen týká výroby živočišných produktů. Veganská filozofie má svůj základ v etickém postoji, který usiluje o minimalizaci utrpení zvířat.

Je na každém z nás, abychom si zvolili způsob stravování, který nám vyhovuje, a navíc je v souladu s naším přesvědčením. Žádný extrém, ale není dobrý a z dlouhodobého hlediska ani udržitelný.

Jak můžete začít s vegetariánstvím? 

·      Nejlépe je stravu měnit postupně a vynechat maso, ryby a poté živočišné produkty.

·      Potraviny by měly být v kvalitě bio a také je důležité dbát na sezónnost.

·      Nahraďte porce masa dostatečně velkým množstvím zeleniny, luštěnin a obilovin v roli přílohy (v poměru 2/3 k 1/3).

·      Zredukujte množství mléka a mléčných produktů a nahraďte je sójovým, rýžovým, ovesným nebo mandlovým mlékem.

·      Vajíčka lze také vyměnit – dnes jsou k dostání hotové náhražkové produkty na bázi škrobů.

 

Nezapomínejte na dostatek bílkovin
Jeden z největších problémů, obzvlášť pro striktní vegetariány, je zajistit tělu adekvátní množství bílkovin z rostlinných zdrojů. Bílkoviny tvoří malé jednotky zvané aminokyseliny, ty tělo používá k výrobě vlastních bílkovin, jako jsou hormony, enzymy a svalová tkáň. Vaše tělo si umí vyrobit některé aminokyseliny samo, ale některé – říká se jim esenciální – si vytvořit nedokáže, a musí být tedy získané ze stravy.

Nepodceňujte plánování
Zdravá strava, ať už vegetariánská, nebo jiná, se skládá z vyváženého množství důležitých potravinových skupin, kterými jsou ovoce, zelenina, bílkoviny a obiloviny.

Že se jedná o trend dnešní doby, potvrzují i nové statistiky. Podle britského deníku Independent za letošní rok přibylo jen ve Spojených státech 51 % podniků, kde se nabízí veganské pokrmy, od minulého roku jde o nárůst veganských menu o celou třetinu. Podle studie, kterou článek cituje, narostl také za poslední rok o 79 % počet fotek s čistě zeleninovou stravou na sociálních sítích a víc než polovina takzvaných influencerů, vlivných osobností z YouTube nebo Instagramu, si objednává veganské menu. A další čísla: samotných veganů ve Státech přibylo o 300 % a byznys s produkty pro ně určenými vzrostl o 13 %. V České republice přesné údaje o jednotlivých směrech prozatím nejsou k dispozici. Odhady ale hovoří o zhruba 5 % populace v ČR.

 

Ve Slovanském domě bude na konci listopadu otevřena restaurace Dhaba Beas. Dhaba Beas je síť vegetariánských a veganských samoobslužných restaurací vycházející hlavně z tradiční indické, thajské, vietnamské a české kuchyně. Nabízí široké veřejnosti jídlo připravované s maximálně etickým přístupem k okolnímu světu, které je zároveň chutné, výživné, zdravé a finančně dostupné všem. Menu v restauracích denně obměňují každý den. Vaří z čerstvých surovin, sezónní zeleniny a ingrediencí z celého světa (například rýže basmati z Pákistánu a luštěnin z Indie). 

I v předvánoční shonu stojí za to se zastavit v centru Prahy ve Slovanském domě a ochutnat z nabídky lahodných vegetariánských či veganských jídel nové restaurace Dhaba Beas.